Co łączy fotografię mody ze sztuką, biznesem i ubraniami? Zdjęcia kolekcji od zawsze budziły w nas spore emocje. Pracując z projektantem mody, możemy opowiadać niesamowite historie i przedstawiać je z różnych perspektyw. W jaki sposób przebiega taka sesja zdjęciowa? Czym różni się od tradycyjnego spotkania w studio? Opowiemy o tym na przykładzie zdjęć dla Patrycji Plesiak i jej kolekcji inspirowanej Łodzią Kaliską.

Fotografia mody to nie tylko zdjęcia ubrań


Fotografia mody to rodzaj fotografii, której celem jest nie tylko reklamowanie i promowanie odzieży. To także dziedzina, która inspiruje artystów z różnych branż, takich jak malarstwo, rzeźba czy projektowanie.


Fotografowie mody pracują z projektantami, stylistami i modelkami, aby stworzyć atrakcyjne i efektowne zdjęcia, które pokazują najnowsze kolekcje. Wymagają one wiedzy z zakresu mody i trendów oraz umiejętności tworzenia kompozycji i ustawiania światła. Nieoceniona jest również pomysłowość i kreatywność. Tylko tak mogą powstać oryginalne i interesujące ujęcia.


Tego rodzaju zdjęcia zazwyczaj kreują wyjątkowy klimat, który pobudza wyobraźnię. Są one często publikowane w magazynach modowych, a także w internecie i na billboardach. Niekiedy jednak stają się prawdziwą sztuką. Mogą być bowiem prezentowane w galeriach lub na wystawach, gdzie są doceniane zarówno przez profesjonalistów, jak i szeroką publiczność. 

Patrycja Plesiak x Łódź Kaliska - fotografia mody, która zmienia się w sztukę


Połączenie mody i sztuki tworzy bajeczne rezultaty. Tak właśnie było w przypadku zdjęć, jakie w Fun Run Studio wykonaliśmy do kolekcji Patrycji Plesiak x Łódź Kaliska. 


Patrycja Plesiak to łódzka projektantka mody, która posiada swoje atelier na kultowym OFF Piotrkowska Center - w dawnej Fabryce Ramischa. W jej pracowni nie brakuje maszyn do szycia, obrazów i autorskich kolekcji polskich projektantów.


Jej najnowsze dzieło jest zainspirowane pracami grupy “Łódź Kaliska”. Należący do niej artyści wychodzili przed szereg społeczeństwa i komentowali życie codzienne przez pryzmat groteski i satyry. Grupa od swojego początku była ściśle związana z Łodzią, a jej prace do dzisiaj można odnaleźć w łódzkich przestrzeniach.


Kolekcja Patrycji Plesiak nawiązuje do słynnych obrazów Łodzi Kaliskiej takich jak Bachanalia, Tryumf czy Ukłon. Nadrukowane motywy znalazły się na marynarkach, sukienkach, a także na płaszczach. Wykonane z najwyższą starannością przy użyciu wyszukanych tkanin są nie tylko ubraniami. To prawdziwe dzieła sztuki, które doceni w swojej garderobie każdy miłośnik piękna.

Fotografia mody to nie tylko aparat


Jak powstają takie zdjęcia, jak te, które oglądasz w tym artykule? Za ich stworzeniem stoi cały sztab ludzi, którzy wspólnie pracują podczas sesji. To nie tylko aparat, fotograf i modelka. Fotografia mody jest znacznie bardziej wymagająca. Pozwala jednak osiągnąć genialne rezultaty, jakimi może się pochwalić później fotograf, projektant, czy modelka. Od czego jednak zaczynamy?


Aby zaplanować sesję zdjęciową, zaczynamy od szczegółów dotyczących miejsca jej powstawania, tematu, a także scenariusza. Często bowiem zdjęcia kolekcji opowiadają jakąś historię i łączą się w całość. Dlatego tak ważne jest, aby fotograf wiedział, jaki jest cel projektanta.


Co więcej, podczas planu zdjęciowego pracuje nie tylko fotograf, ale również stylista, wizażysta, a czasem nawet scenarzysta. Wszystko bowiem musi być ze sobą połączone. Makijaż, strój czy oświetlenie są decydujące, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Nie warto zamykać się w studio


Opracowując plan do sesji zdjęciowej, studio wydaje się najlepszym pomysłem. Zespół nie musi martwić się zmianą pogody czy niekorzystnym oświetleniem. Wszystko jest pod kontrolą, a pod ręką znajduje się cały sprzęt, z którego można dowolnie korzystać.


Niekiedy jednak warto wyjść ze studia, aby powstały ciekawsze ujęcia. Nie zawsze to musi być Mediolan jak w przypadku Patrycji Plesiak. Niekiedy wystarczą miejskie ulice, park czy opuszczona fabryka. Wybór lokalizacji można bez trudu dostosować do sesji. Tym sposobem możemy dodatkowo wzbogacić zdjęcia o elementy krajobrazu, a nawet wykorzystać zastaną pogodę.


Oczywiście sesja w plenerze wymaga odpowiedniego przygotowania. Zabranie ze sobą niezbędnych akcesoriów to podstawa. Lampy błyskowe, blendy i inne akcesoria są wręcz wskazane. Ważne jednak, aby używać ich z głową. Dlatego fotograf mody musi być doświadczony i posiadać szeroką wiedzę na temat sprzętu.

Fotografia mody - nieograniczone możliwości


Zdjęcia kolekcji Patrycja Plesiak x Łódź Kaliska to przykład tego, jak duże możliwości daje fotografia mody. Podczas sesji zdjęciowej udało nam się uchwycić detale pracy projektantki. 


Nie byłoby to możliwe, gdyby nie połączenie wysiłku tak wielu osób. Rolą fotografa jest z kolei uchwycenie wszystkiego w obiektywie, aby następnie ułożyć z tego całość. Wystarczy spojrzeć na modelkę, która pracuje ciałem, aby w pełni zaprezentować możliwości kolekcji. Zbudowaliśmy świetną relację, co doskonale widać na zdjęciach.


Rezultaty takiej sesji zdjęciowej mogą być wykorzystane nie tylko na stronie projektanta lub w sklepie internetowym. Wysokiej jakości, niebanalne ujęcia, które przykuwają uwagę, są doskonale do stworzenia kampanii w mediach społecznościowych, magazynie czy billboardzie. To inwestycja, która może być wykorzystana wielokrotnie.

Podsumowanie


Fotografia mody potrafi czasem przerodzić się w prawdziwą sztukę. Opowiadanie historii kolekcji za pomocą zdjęć to coś, co w Fun Run Studio radzimy sobie doskonale. Dzięki doświadczeniu potrafimy zadbać o każdy szczegół, a także współpracować z projektantem w taki sposób, aby był on zadowolony z efektu. Zdjęcia kolekcji czasem decydują o jej sprzedaży i osiągniętym sukcesie. Nie pozwól zaniedbać tego tematu. Pozwól, aby Twoje pracy trafiły do naszych obiektywów.