To pytanie, które często pojawia się podczas sesji zdjęciowych. Wiele osób nie wie, co z nimi zrobić. Z tego powodu odczuwają stres oraz dyskomfort. Jednak odpowiednie ustawienie rąk może dodać pewności siebie podczas robienia zdjęć. Jak je jednak ułożyć, aby wypadły korzystnie?

Pozowanie to przede wszystkim naturalność!


Kluczem do dobrych zdjęć jest naturalność. Dlatego, kiedy przychodzi czas na sesję zdjęciową, moim głównym celem jest uchwycenie tej swobody i autentyczności, która sprawia, że jesteś sobą – nawet przed obiektywem.


Podczas sesji nie staraj się tworzyć osoby, którą na co dzień nie reprezentujesz. Nie każdy czuje się komfortowo przed obiektywem, ale każdy może znaleźć wygodne pozy. Może to być to lekko przechylona głowa, naturalny uśmiech, czy ręce luźno opuszczające się wzdłuż ciała. Warto poeksperymentować w domowym zaciszu.


Czasem najlepsze zdjęcia powstają w ruchu – kiedy przestawiasz się z jednej nogi na drugą, gestykulujesz podczas rozmowy, czy naturalnie zmieniasz ekspresję twarzy. Ruch dodaje zdjęciom dynamiki i autentyczności. Nie bój się zatem być w ruchu nawet podczas „pozowania".


Uśmiech to potężne narzędzie, ale tylko wtedy, gdy jest szczery. Często najlepszym wyborem jest subtelny i naturalny uśmiech, który rozjaśnia twarz i sprawia, że wyglądasz przyjaźnie i profesjonalnie.


Pamiętaj, najbardziej naturalne zdjęcia to te, na których jesteś po prostu sobą. Moja rola jako fotografa to pomóc Ci to osiągnąć, tworząc atmosferę, w której możesz czuć się komfortowo i swobodnie.

Co zrobić z rękoma podczas sesji?


Podczas sesji biznesowych ważne jest, aby wyglądać profesjonalnie, ale też naturalnie. Nie musisz martwić się, jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami. Zawsze podpowiadam moim klientom, aby zmieniali ustawienie rąk podczas sesji.


Ręce złożone na stole czy lekko oparte o biodro mogą wyglądać elegancko i zdecydowanie. Możesz je również ułożyć wzdłuż tułowia, wsunąć delikatnie do kieszeni, a także złapać za poły żakietu lub marynarki.


A co ze splecionymi rękami? Nie jestem przeciwny zamkniętej postawie, która może wyrazić zdecydowanie i pewność siebie. Nie sprawdzi się ona jednak w każdym przypadku. Dlatego warto przetestować, jaki będzie efekt takiej pozy w Twoim przypadku.

Wykorzystaj gestykulację


Nie zapominajmy o gestykulacji, która może być potężnym narzędziem w komunikacji niewerbalnej. Delikatne gesty mogą dodać dynamiki Twojemu portretowi biznesowemu. Pomogą Ci one podczas inscenizacji scenek, na których chcesz pokazać siebie podczas pracy, rozmów z klientami czy ze współpracownikami.

Czego unikać?


Co zrobić z rękoma podczas zdjęć? Przyjrzymy się teraz niekorzystnym pozom, których warto się wystrzegać. O czym warto pamiętać?


Unikaj sztuczności. Twoje ręce powinny wydawać się spokojne i zrelaksowane. Sztuczne pozycje, takie jak nadmierne gestykulowanie czy zbyt sztywne trzymanie rąk, mogą sprawiać wrażenie nienaturalności i dyskomfortu.


Nie bez znaczenia jest także odległość rąk od reszty ciała. Trzymając ręce zbyt daleko, możesz stworzyć wrażenie sztywności i dyskomfortu. Kiedy zaś są zbyt blisko, mogą wydawać się zbyt zamknięte i ograniczone. Dlatego kluczem jest naturalność.


Zwróć uwagę na zamkniętą postawę, o której pisaliśmy wcześniej. Może ona sygnalizować dystans lub obronność. O ile nie jest to celowy komunikat, staraj się przyjąć otwartą postawę, która mówi o dostępności i gotowości do działania.


W praktyce podczas sesji zdjęciowej wykonuje się wiele ujęć. Dlatego nie przejmuj się, jeśli zapomnisz o którejś zasadzie. Doświadczony fotograf pomoże Ci dobrać najlepszą pozę.

Pozy, które możesz wykorzystać podczas sesji zdjęciowej


Podczas sesji zdjęciowej kluczowe jest znalezienie pozy, która najlepiej oddaje Twój profesjonalizm i charakter. Oto kilka propozycji, które możesz wykorzystać.


Jedną z najprostszych i najbardziej naturalnych poz jest stanie z rękami luźno opuszczonymi wzdłuż ciała. To ustawienie rąk jest neutralne i może wyrażać otwartość oraz dostępność.


Ułożenie dłoni na wysokości bioder lub nieco wyżej to świetna poza na wyrażenie profesjonalizmu. Może to także pomóc, jeśli czujesz się lekko zdenerwowany. Dzięki takiej pozycji unikniesz dyskomfortu, nie wiedząc, co zrobić z rękami.


Warto również zająć czymś ręce. Wykorzystaj subtelne gesty, takie jak dotknięcie brody lub części ubioru. Jeśli pozujesz przy meblach, oprzyj się o nie rękami, aby znaleźć naturalną pozycję.


Przed sesją warto poćwiczyć przed lustrem różne pozycje, zwracając szczególną uwagę na to, co z rękoma. Znajdź pozycje, w których czujesz się komfortowo, a jednocześnie wyglądasz profesjonalnie. Pamiętaj, że nie jesteś sam – jako Twój fotograf, pomogę Ci znaleźć idealne ustawienie, które podkreśli Twój profesjonalizm, dodając pewności siebie Twojemu wizerunkowi biznesowemu.


Poznaj praktyczne wskazówki i dowiedz się, jak pozować do zdjęć biznesowych na moim blogu!

Podsumowanie


Naturalność to podstawa pozowania, a ręce są jej niezwykle ważnym elementem. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich ustawienie. Pracując ze mną, możesz mieć pewność, że wspólnie stworzymy Twój idealny biznesowy wizerunek.