Nie wiem ile razy słyszałem to na początku każdej sesji biznesowej. Nie umiem pozować. Co mam zrobić z rękoma? Który profil lepszy? Macie to samo, kiedy myślicie o sesji biznesowej. Poniżej chciałbym podzielić się z Wami moim doświadczeniem. Przygotowałem kilka wskazówek, które pomogą Wam dobrze zacząć każda sesję.

Odpowiednia postawa

Zdecyduj czy będziesz robić zdjęcia na stojąco, za biurkiem, czy siedząc na krześle. Podczas zdjęć stojących warto zwrócić uwagę, żeby ciężar ciała przesunąć do przodu. Postawa jest wówczas bardziej pewna siebie. Jak to zrobić? Wystarczy wychylić się tak, żeby środek ciężkości ciała przenieść na palce. Warto również mieć wyprostowany kręgosłup oraz wyciągniętą szyję oraz być rozluźnionym. Wiem, te czynności mogą się wykluczać, dlatego dobrze przed sesją trochę poćwiczyć. Na pewno podczas samej sesji pomoże. To samo dotyczy zdjęć siedzących, oczywiście nie przenosimy ciężaru na palce, ale prosty kręgosłup, wyciągnięta szyja zdecydowanie są ok.

Co z rękoma?

Największym wyzwaniem podczas sesji nie tylko biznesowych stają się ręce. Jak to jest, że na codzień nie mamy z tym kłopotu, a nagle stając przed aparatem chcielibyśmy je uciąć Co zrobić? Poniżej wybrałem kilka zdjęć zrobionych podczas moich sesji. Możecie skorzystać z gotowych ułożeń. Nie jestem też przeciwnikiem, postawy zamkniętej, czyli zaplecionych rąk. Czasem podkreślają one pewność siebie osób, nie dla wszystkich rekomenduje , ale często podczas sesji trenujemy taki układ.

Można również ręce delikatnie wsunąć do kieszeni, złapać delikatnie za poły żakietu lub marynarki. Jakkolwiek to zabrzmi, spróbujcie poeksperymentować, tak żeby Wasze ręce zmieniały pozycje podczas sesji, po pewnej chwili wejdzie Wam to w nawyk i zobaczycie, że efekty będą imponujące.

Uśmiech

Śmiać się, czy nie śmiać? No właśnie. To kolejne pytanie, które pada podczas sesji. Czy na sesji biznesowej wygląda nie poważnie. Nic z tych rzeczy. Delikatny uśmiech może podkreślić osobowość i spowodować, że będziemy bardziej wiarygodni. Uśmiechnięta osoba na zdjęciu sprawia wrażenie pozytywnej i przyjacielskiej, a przecież na codzień właśnie z takimi osobami chcemy się spotykać, spędzać czas i robić biznes. Poniżej dla przykładu umieściłem zdjęcia fotografowanych przeze mnie gwiazd. Zobaczcie jak robią to zawodowcy.

Mimika

Oprócz uśmiechu nasza twarz może ukazać jeszcze inne emocje. W końcu możemy skorzystać z 22 mięśni, które mogą nam w tym pomóc. Duma, spokój, kreatywność, pewność siebie, charyzma, siła. Warto przed sesją o tym pomysleć, a nasza podświadomość spowoduje, że w ten sposób wejdziecie w rolę przed obiektywem.

Luz

Jeśli nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w takiej sesji pewnie trochę będzie nerwów. Ale pamiętaj, to co najbardziej się sprawdza to luz, luz i jeszcze raz luz. To gwarancja, że będziesz naturalny na fotografiach, a o to przecież chodzi. Każde napięcie mięśni, powoduje że mamy nienaturalną pozę lub mimikę na twarzy, a to potem widać na zdjęciach. Dlatego my zapewniamy dobrą atmosferę i dobrą muzykę, Ty bierzesz dwa głębokie oddechy i jedziemy do przodu.

Rekwizyty

Może warto pomysleć o elementach, które będą uzupełniały charakter Twojej pracy, może podkreślę Twoją pasję lub bedą drobnym dodatkiem do dania głównego. Może to być np. książka, gazeta, okulary, filiżanka, długopis, okulary, telefon, tablet, laptop, etc. Często również możemy wykorzystać elementy, które są przeciwieństwem, ale podkreślą pasję i będą ciekawym dodatkiem podkreślającym osobowość. Na jednej z sesji prezes dużej firmy przyjechał z mieczem Jedi, żeby zrobić oprócz zdjęć profilowych kilka też pokazujących jego dozgonną miłość do Gwiezdnych Wojen. Mogą to być również rękawice bokserskie bądź inny element sportowy lub coś co pokaże naszą osobowość. oczywiście wszystko korygujemy podczas sesji, również doradzimy tak żeby zbalansować przekaz i uzyskać pożądany efekt. Rekwizyty są również pomocne jeśli nie wiemy co zrobić z rękoma.

Trening przed lustrem

Sprawdź w domu przed lustrem powyższe proponowane czynności. Świadomość swojej sylwetki postawy to istotny element. Trening czyni mistrza! Nie wstydź się próbować w domu. Zobacz, kiedy wyglądasz najkorzystniej? Jak najlepiej trzymać ręce i kiedy dobrze prezentuje się twarz? Te kilka chwil treningu to wielki krok w stronę udanej sesji wizerunkowej!Bądź sobą

Nie próbuj udawać kogoś kim nie jesteś. Bądź sobą. Zadbaj o to, żeby przyjechać wypoczętym z zapasem czasu, żeby nie patrzeć na zegarek. Tak jak podczas sesji, tak bedą oglądać Cię później wszyscy oglądający portfolio.

Mikroruchy

Dobrze jest jak podczas sesji wykonujesz delikatne ruchy. Możesz delikatnie przekręcić głowę w prawo lub lewo. To samo możesz zrobić z całym ciałem Nie stój sztywno w jednym miejscu. Ale tez nie kręć się jak na dyskotece. Fotograf zazwyczaj potrzebuje parę ujęć tego samego układu, ale z delikatną modyfikacją. Będziecie mieć wspólnie dużo więcej ciekawszych zdjęć do wyboru. Czasem ta odrobina robi niesamowity efekt w portrecie i sprawia, że zdjęcie jest doskonałe.

Słuchaj fotografa

Warto słuchać fotografa. To on jest Twoim lustrem. On widzi Cię w obiektywie i kreuje Twoją najlepszą odsłonę. Widzi czy wyglądamy naturalnie, czy jesteśmy wyprostowani.