Zdjęcia biznesowe to Twój sposób na to, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Sprawdzą się w każdej branży. Pozwolą wyróżnić się z tłumu i pokazać swoje wartości oraz profesjonalizm. Jak je jednak zrobić? Jak przygotować się do takiej sesji? Dowiedz się z naszego artykułu.

Zdjęcia biznesowe to Twoja wizytówka


Co decyduje o tym, co ktoś o nas pomyśli, kiedy nas pozna po raz pierwszy? Zanim zdążymy się przedstawić, druga osoba już ma o nas opinię. Opiera się ona wyłącznie na wrażeniach, jakie sprawiliśmy swoim wizerunkiem. Dotyczy to nie tylko potencjalnych klientów, ale każdego z nas, ponieważ nasze mózgi działają właśnie w taki sposób.


A jak jest w internecie? LinkedIn, Facebook czy strona wizytówka - to miejsca, gdzie nasi klienci mają z nami pierwszy kontakt online. Podobnie jak w przypadku spotkań twarzą w twarz, decyduje pierwsze wrażenie.


Ludzie są wzrokowcami. Instynktownie szukamy wskazówek, które pomogą nam ocenić, komu możemy zaufać i sprawdzić, kto jest profesjonalistą, a kto amatorem.


Dlatego warto zadbać o to, aby Twoje zdjęcie biznesowe było czymś więcej niż zrobionym w pośpiechu selfie. Powinno ono odzwierciedlać Twoje kompetencje. To Twoja wizytówka, którą pokazujesz całemu światu. Zadbaj o to, aby wyglądała ona profesjonalnie. Jak to zrobić?

Jak zrobić zdjęcie biznesowe i dlaczego warto pójść do fotografa?


Skoro Twoje zdjęcie biznesowe to Twoja wizytówka, musi wyglądać profesjonalnie. Dotyczy to każdej branży. Niezależnie od tego, czy jesteś prawnikiem, psychologiem czy trenerem personalnym, możesz zadbać o swój wizerunek i zwiększyć swoją skuteczność.


Zdecydowanie odradzam robienie zdjęć biznesowych samodzielnie. Dlaczego? Ponieważ selfie, mimo swojej naturalności, często pokazują swoje braki, w tym również nieprofesjonalizm. Dotyczy to także fotografii robionych nam przez bliskich. Nawet jeśli nie pochodzą one z wakacji, zawsze można zadbać o to, aby były jeszcze lepsze.Jako fotograf z 20-letnim stażem wiem o tym, że nic nie zastąpi tego jednego dobrego ujęcia. Aby jednak je zrobić, potrzeba niekiedy kilku godzin, aby stworzyć portret, który uchwyci wszystko: Twoje doświadczenie, pasję, profesjonalizm. To wymaga pracy, a także odpowiedniego podejścia i sprzętu.


Profesjonalne aparaty i obiektywy znacząco różnią się od tego, co oferuje przeciętny smartfon. Pozwalają na uzyskanie ostrości, kolorów i detali, które są nieosiągalne dla telefonów.


Profesjonalista wie, jak wyciągnąć z Ciebie to, co najlepsze, pomaga się zrelaksować i czuć się pewnie przed obiektywem. W moim studio nigdy nie brakuje muzyki ani rozmów. Wystarczy kilka minut, a moi klienci zapominają o aparacie. Zamiast tego pojawia się swoboda i otwartość, którą widać na zdjęciach.

Jak powinno wyglądać dobre zdjęcie biznesowe?


Na dobre zdjęcie biznesowe składa się wiele elementów. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:


  • odpowiedni strój - dobrze, aby strój odzwierciedlał Twoją branżę. Najlepiej postawić na klasykę i unikać mocnych wzorów, które mogą odwrócić uwagę od twarzy,
  • postawa - pewna postawa to klucz. Jak pozować do zdjęć biznesowych? Sprawdź w naszym przewodniku artykule,
  • uśmiech - uśmiech (nawet delikatny) może zdziałać cuda, ale ważne, by był on naturalny. Unikaj nadmiernego napinania się czy zbytniej powagi,
  • detale - niech Twoje włosy będą schludne, makijaż subtelny, a ubranie wyprasowane. Wszystkie te detale mają wpływ na ostateczny efekt.


Warto również pokusić się o różne atrybuty związane z Twoją działalnością. Jeśli jesteś edukatorem, postaw na książki. Jeśli jesteś dietetykiem, jabłko i zdrowe jedzenie z pewnością będą pasować. Taka fotografia biznesowa świetnie uzupełnia standardowy portret biznesowy. Możesz użyć jej do publikacji na swoich mediach społecznościowych czy stronie internetowej.

Jak przygotować się do sesji biznesowej?


Efekt sesji biznesowej to nie tylko wiedza i umiejętności fotografa. To, co wniesiemy od siebie, również przekłada się na ostateczny rezultat. Jak to mówią, „z pustego to nawet Salomon nie naleje". A zatem jak przygotować się do zdjęć biznesowych?


Przemyśl, jaki strój będzie najlepiej pasował na sesję. Najczęściej zaleca się przygotowanie kilku zestawów. Unikaj bardzo krzykliwych wzorów i kolorów. Klasyczny garnitur czy elegancka sukienka w neutralnych barwach sprawdzą się zawsze.


Nie bez znaczenia jest również makijaż i fryzura. Makijaż powinien być naturalny i subtelny. Dla panów zaś golenie oraz schludne uczesanie to podstawa. Jeśli nie czujesz się pewnie w tym temacie, warto skorzystać z usług profesjonalisty. Dzięki temu masz pewność, że będziesz wyglądać najlepiej podczas całej sesji.


Na dzień przed oraz w dniu sesji odpocznij i zadbaj o dobry sen. Pamiętaj o nawodnieniu organizmu i unikaj stresu. Bądź punktualny. Im bardziej się zrelaksujesz i nastawisz pozytywnie, tym lepsze efekty sesji.

Podsumowanie


Nie masz drugiej szansy, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Dlatego zadbaj o to, aby Twoje zdjęcia biznesowe były profesjonalne tak jak Twoja firma. Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, możesz wzmocnić swój wizerunek. Sesje fotograficzne są dla każdego, a ja i moje 20-letnie doświadczenie udowadniamy, że aparat nie gryzie i każdy jest fotogeniczny. Zapraszam do mojego studia.