Człowieka można uchwycić na wiele sposobów. Dlatego rozróżniamy różne rodzaje portretów w fotografii. Portret pozowany, naturalny, a może wizerunkowy? Poznaj różne oblicza fotografii portretowej. Sprawdź, który z nich jest Ci najbliższy.

Oblicza portretów


Człowiek to jedna z najstarszych inspiracji. Od zarania dziejów staramy się przedstawić naszych bliskich. Zaczęło się od malowideł naskalnych, a skończyło na filmach. Jednakże fotografia odegrała niemałą rolę w sztuce portretu. Zwiększyła możliwości twórców i pozwoliła zatrzymywać w czasie ważne momenty.


Jakie wyróżniamy rodzaje portretów w fotografii? Przykłady można mnożyć. My zaś skupimy się na wybranych, które są mi bliskie i odnajdują ciekawe zastosowanie na co dzień.


Należą do nich portrety:

  • naturalne
  • pozowane
  • wizerunkowe
  • biznesowe
  • artystyczne
  • ciążowe
  • reportażowe.


Co je wyróżnia? Opisałem każdy z nich w dalszej części artykułu.

Portret naturalny i pozowany


Zacznijmy od podstawowego podziału rodzaju portretów w fotografii. Są to zdjęcia naturalne i pozowane. Jak możesz się domyśleć, różnica polega na tym, czy dane ujęcie jest wyreżyserowane. 


Mówi się, że najpowszechniejsze zdjęcia to właśnie portrety naturalne. Robimy je na co dzień. Każdy z nas bowiem ma na koncie niewymuszone zdjęcia swoich bliskich. W ten sposób pokazujemy naturalność i chwytamy migawkę z życia. Takie ujęcia wyróżniają się lekkością i subtelnością. W jednej sekundzie każdy z nas może stać się modelem lub fotografem.


Czymś innym jest za to portret pozowany. Na tych zdjęciach model lub modelka przyjmuje określone pozy. Układ ciała, mimika czy rekwizyty - wszystko jest przemyślane, aby uzyskać pożądany efekt.


Portret pozowany to domena profesjonalnych fotografów, którzy wiedzą, jak dobrze wyglądać na zdjęciach. Pomimo tego, że zdjęcia powstają w zamierzony sposób, mogą nieść ze sobą dużą ekspresję. Niekiedy stają się artystycznym zapisem pomysłów fotografa. Innym razem służą w celach reklamy czy mody.

Portret wizerunkowy


Innym rodzajem portretu jest fotografia wizerunkowa. To typ fotografii, który jest wybierany przez przedsiębiorców, którzy chcą zaprezentować się jak najlepiej światu. Tego rodzaju zdjęcia mogą być wykorzystywane do kampanii promocyjnej, na stronie internetowej lub na social mediach.


Celem fotografii wizerunkowej jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na drugiej osobie. Patrząc na taki portret, powinniśmy widzieć kogoś, kto jest godny zaufania. Na taki efekt składa się wiele czynników. Ubrania, makijaż i otoczenie to tylko niektóre z nich. Podczas pracy przykładam wagę do każdego szczegółu, aby osiągnąć zamierzony rezultat. 

Portret biznesowy


Ludzie chcą robić biznes z ludźmi. Dlatego chętniej wybieramy te firmy, które pokazują ludzi, jacy stoją za marką. Zdjęcia stockowe na nikim już nie robią wrażenia. Stąd ten rodzaj fotografii portretowej cieszy się coraz dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony dużych firm.


Portret prezesa, a może portrety pracowników? Zdjęcia budują wizerunek marki, warto zatem zadbać o ich jakość i przekaz. Fotografia biznesowa pokazuje nie tylko profesjonalizm zespołu, ale również indywidualne cechy, charakter i pasję. Nie ma lepszej reklamy niż zadowoleni pracownicy, pracujący dla Twojej firmy.

Portret artystyczny


To jeden z najbardziej wymagających rodzajów portretów. Fotografia artystyczna wymaga odpowiedniego przygotowania, kreatywności, a także wiedzy na temat sprzętu. Fotograf, który się nią zajmuje, może mieć własny styl, który będzie nie do podrobienia z żadnym innym. W ten sposób staje się prawdziwym artystą. 


Nie bez przyczyny portret artystyczny jest często zestawiany z portretem psychologicznym. Nie jest on bowiem wyłącznie przedstawieniem modela. Kryje coś więcej. Wizja fotografa może stworzyć nowy świat, wyrazić jego poglądy i sposób postrzegania człowieka. To prawdziwa sztuka, na którą zdobywają się nieliczni.

Portret ciążowy


Ciąża to wyjątkowy czas, który jest przeżywany przez całą rodzinę. Zanim na świat przyjdzie nowy człowiek, przyszła mama nosi go pod sercem przez 9 miesięcy. Przez ten czas jej ciało zmienia się i dostosowuje do potrzeb dziecka. Każda chwila nabiera wtedy wyjątkowego znaczenia. Warto ją uchwycić za pomocą portretu ciążowego.


Sesja ciążowa jest za każdym razem wyjątkowa. Wymaga odpowiedniego przygotowania i wybrania takiego czasu, kiedy kobieta będzie się czuła komfortowo. Aby zdjęcia podkreślały zaokrąglony brzuszek, powinny być wykonane między 28. a 34. tygodniem ciąży. Nie warto zostawiać sesji ciążowej na ostatnią chwilę. Ostatni trymestr może nieść ze sobą wiele niespodzianek. Z kolei kształt brzucha zacznie się zmieniać i coraz bardziej opadać. Dlatego nie zwlekaj, aby zatrzymać ten magiczny moment w czasie.Po sesji ciążowej warto pomyśleć o zdjęciach całej rodziny. Takie ujęcia uzupełnią pamiątkowy album i mogą być wspominane przez przyszłe pokolenia. 

Portret reportażowy


Wydaje Ci się, że portret reportażowy jest Ci obcy? Możesz się zdziwić. Masz z nim do czynienia częściej, niż Ci się wydaje. Ślub, urodziny i imprezy firmowe to tylko niektóre z przykładów, kiedy fotografia reportażowa przejmuje pałeczkę.


Podczas takich okoliczności fotograf stara się być jak najmniej widoczny. Jednocześnie musi być w centrum wydarzeń, aby uchwycić najważniejsze momenty. W ten sposób powstają ujęcia, które przywracają po latach wspomnienia.

Sesja fotograficzna w studio?


Niezależnie od tego, jaki rodzaj portretu w fotografii przykuł Twoją uwagę, kluczowe są umiejętności fotografa. Dlatego, jeśli chcesz powiększyć swój rodzinny album albo zadbać o swój wizerunek, zgłoś się do profesjonalnego studia fotograficznego.


W Fun Run Studio w Łodzi nie tylko dopracowujemy każde ujęcie, ale również dbamy o dobrą atmosferę przed obiektywem. Nie jestem modelem lub modelką? Boisz się stanąć przed aparatem? Przekonaj się, że fotograf nie gryzie. Może to być za to wspaniała przygoda, której efekty będą z Tobą na długie lata.