Przed Tobą sesja biznesowa? Odpowiedni strój zadba o Twój wizerunek. Nie musisz jednak być stylistą, aby dobrać właściwe ubrania. Sprawdź moje wskazówki, jak się ubrać do zdjęcia biznesowego.

Co wyróżnia fotografię biznesowę?


Jak zakomunikować światu, że warto zaufać Tobie i Twojej firmie? Wyniki, wykresy i liczby są ważne. Nie można jednak zapominać o tym, że za tym wszystkim stoją ludzie. A to właśnie oni budują zaufanie i przyciągają nowych klientów.


Fotografia biznesowa pozwoli przedstawić Cię jako profesjonalistę. W żadnym wypadku nie są to zdjęcia do dokumentów lub do pocztówki z wakacji. Mają one pokazać Cię, jako osobę pełną pasji, wiedzy i charyzmy. 


Wbrew pozorom zdjęcia biznesowe to nie tylko ludzie w garniturach. Charakter każdej sesji zależy od tego, co chcesz zakomunikować. Portret prezesa z mieczem świetlnym? A może zdjęcia kontekstowe pokazujące codzienną pracę? Fotografia biznesowa ma wiele odcieni. Mogą z niej skorzystać zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i duże korporacje.


Jedno zdjęcie potrafi przekonać do nas ludzi. Warto zatem poświęcić więcej czasu fotografii biznesowej i temu, jak się do niej przygotować.

Jak się ubrać do zdjęcia biznesowego? Porady dla Pań


Wygląd jest kluczem do udanego zdjęcia biznesowego. Jak się ubrać do takiej sesji? Zacznijmy od wskazówek dla Pań. Mają one wiele możliwości, a jednocześnie muszą uważać na niektóre pułapki. Czego się wystrzegać?


Zacznijmy od tego, że ubrania nie powinny być dla Ciebie krępujące. Jeśli na co dzień ubierasz się w luźne koszulki, a na sesję założysz obcisłą garsonkę, nie będziesz czuć się swobodnie. Uwierz, że takie rzeczy widać przed obiektywem. Zamiast udawać kogoś, kim nie jesteś, postaw na najlepszą odsłonę siebie.


Kolejnym krokiem jest wybór kolorów. Zdjęcia biznesowe to nie jest sesja modowa. Dlatego najbezpieczniej postawić na zrównoważoną stylistykę. Dobrze, aby poszczególne elementy stroju uzupełniały się nawzajem.


Jeśli szukasz bezpiecznego i uniwersalnego rozwiązania, zdecyduj się na szary, granatowy lub niebieski. Najlepiej, aby nie łączyć więcej niż 3 kolory razem. Unikaj też ubrań z głębokim dekoltem i prześwitujących materiałów. Mogą spowodować niejedną wpadkę, którą będzie trzeba poprawić w czasie retuszu. Ponadto mogą krępować ruchy i powodować niepotrzebny stres.

Jak się ubrać do zdjęcia biznesowego? Porady dla Panów


Przyszła pora na Panów. Jak zrobić zdjęcie prezesa? Jak pokazać siłę i charyzmę? Odkryj możliwości fotografii biznesowej. To właśnie dzięki niej pokażesz siebie jako profesjonalistę. Jak się przygotować?


Porady dotyczące stroju dla Panów nie różnią się wiele od wskazówek, jakich udzielam Paniom. Ubrania powinny być stonowane i dostosowane do sylwetki. Nie zakładaj garnituru, jeśli ubierasz go raz na rok. Prosta koszula i jednorzędowa marynarka sprawdzą się doskonale.


Jeśli zaś chcesz założyć krawat, wybierz taki, który jest gładki i jednokolorowy. To samo dotyczy się koszul i marynarek. Różnego rodzaju wzory mogą nie najlepiej wyglądać w obiektywie. Co więcej, mogą odwracać uwagę od Ciebie, a przecież nie o to nam chodzi.


Pamiętaj również o zasadzie 3 kolorów. Stonowane odcienie są ponadczasowe. Decydując się na stroje w takiej kolorystyce, masz pewność, że wszystko pójdzie po Twojej myśli.

Zanim przyjdziesz na sesję


Wiedząc, jak się ubrać do zdjęć biznesowych, nie zapominaj o przygotowaniach do sesji. Najlepiej dzień przed wyprasuj ubrania, które zamierzasz ze sobą zabrać. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, aby nie ryzykować nieprzewidzianych sytuacji.


Nie bez znaczenia jest także nastawienie. Podczas sesji zawsze dbam o dobrą i luźną atmosferę. Zalecam jednak, aby klienci przyszli wypoczęci, wyspani i nawodnieni. Jeśli jest to możliwe, nie pracuj zbyt dużo tego dnia. Zamiast tego zrób to, co sprawi Ci przyjemność.

Profesjonalny makijaż


Zdjęcia biznesowa to Twoja wizytówka. Nie oznacza to jednak tego, że makijaż i dodatki są bez znaczenia. Warto o nich pamiętać, ale stosować je z rozsądkiem.


Makijaż podczas sesji powinien być wykonany profesjonalnymi kosmetykami. Blask lamp sprawia bowiem, że kolory wydają się bledsze. Dlatego wizażyści dążą do tego, aby podkreślić atuty i pokazać zdrową cerę. Dotyczy to również panów, którzy powinni zmatowić swoją twarz pudrem.


Nie musisz mieć doświadczenia w makijażu, aby wyjść profesjonalne na zdjęciach. Decydując się na sesję w moim studio, możesz liczyć na usługi makijażystki. Wykona ona make-up, który podkreśli Twoją urodę i ukryje niedoskonałości.

Co z dodatkami?


Chociaż mówi się, że na zdjęciach biznesowych należy unikać ekstrawagancji, dodatki mogą być wisienką na torcie. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić. Nadmierna ilość biżuterii nie będzie wyglądać korzystnie.


Podstawowa zasada mówi o tym, że na zdjęciach nie powinno być więcej niż 3 rodzaje akcesoriów. Wliczają się do tego także okulary. Nie powinny one być krzykliwy i dominujące. Niech będą za to subtelne i delikatne. 


Dotyczy to również mężczyzn. W fotografii biznesowej zegarek, obrączki i spinki do mankietów sprawdzą się za każdym razem. Uważaj na różnego rodzaju sygnety, łańcuszki czy kolczyki. Nie zawsze mogą iść w parze z dress codem i założeniami sesji.

Zacznij od wyboru odpowiedniego fotografa


Jeszcze zanim zaczniesz myśleć o tym, jak się ubrać do zdjęć biznesowych, poszukaj dobrego fotografa. Zastanów się, jakich efektów współpracy oczekujesz. Sprawdź też przykładowe portfolia osób, do których chcesz się umówić.


Każdy fotograf może mieć własny styl. Nie zawsze będzie on odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Co więcej, w ofercie może nie być fotografii biznesowej. Warto zatem poszukać kogoś, kto realizuje podobne zdjęcia i ma takie doświadczenie.


Dobrze jest kiedy, styl i charakter fotografa będą Ci bliskie. To ważne, aby nadawać na podobnych wibracjach. Taka współpraca przychodzi łatwiej obu ze stron, a efekty są widoczne na zdjęciach.


W moim przypadku atmosfera w studiu i relacja z klientem są najważniejsze. Niezależnie od tego, czy pracuję z modelką czy z przedsiębiorcą dbam o pozytywne doświadczenia. W ten sposób moi klienci nie muszą niczego udawać przed obiektywem. Ja zaś mogę wydobyć z nich autentyczne emocje i pokazać ich w najlepszym wydaniu.