Marzysz o profesjonalnej sesji studyjnej? Nie wiesz, czego się spodziewać w studiu fotograficznym? Jak się przygotować? Mam dla Ciebie garść informacji i wskazówek. Odkryj tajniki sesji studyjnej.

Sesja studyjna to nie tylko zdjęcia do dokumentów


Z czym kojarzy Ci się sesja studyjna? Na pewno nieraz zdarzyło Ci się wejść do studia fotograficznego, aby wyrobić zdjęcia do dokumentów. Białe tło, lampa i krzesełko. Cyk i gotowe. Dla wielu osób zdjęcia studyjne to nie jest trudna praca, jaką zajmują się fotografowie na osiedlach.


W rzeczywistości jest przeciwnie. Sesja studyjna jest jednym z najbardziej wymagających wyzwań dla fotografa. Zwróć tylko na uwagę na wyposażenie takiego studia. U mnie znajdziesz kilka różnych lamp błyskowych, softboxów i innych sprzętów, jakie wykorzystuję podczas sesji.


Każda lampa wywołuje inny efekt. Zmiana ustawień i wybór odpowiedniego sprzętu może całkowicie odmienić zdjęcie. Dlatego sesja studyjna to doświadczenie i wiedza, jak pracować ze sprzętem, a także z modelem.

Relacja jest najważniejsza


Jak wygląda sesja studyjna, którą zapamiętasz na lata? Na pewno nie w ten sposób jak zdjęcia klasowe. Siadasz, uśmiech i błysk flesza. Tak jednak nie powstanie udane zdjęcie, którym możesz się pochwalić bliskim lub klientom.


Zanim przyjdziesz do studia fotograficznego, rozmawiamy o tym, czego spodziewasz się po sesji. Może potrzebujesz zdjęć do swojego portfolio? A może chcesz spełnić swoje marzenia podczas kobiecej sesji zdjęciowej? Cel, w jakim mają być zrobione zdjęcia, podpowiada nam, w jaki sposób się przygotować. Dzięki temu mogę doradzić Ci strój lub gadżety, jakie wykorzystamy w czasie ujęć.


Co się dzieje, kiedy wejdziesz już do studia? Zapewne powiesz, że nie jesteś modelem lub modelką. Nie zliczę, ile razy słyszałem to, od swoich klientów. A jednak efekty sesji za każdym razem ich zaskakiwały. Kluczem jest relacja. 


Dlatego sesja u mnie nie trwa 15 minut. Musimy lepiej się poznać. Zależy mi na swobodnej i niekrępującej atmosferze. Tylko tak uda nam się osiągnąć oczekiwane efekty.

Sesja studyjna ma niejedno oblicze


Tak naprawdę pod pojęciem sesja studyjna kryje się wiele typów fotografii. Wszystko zależy od wyposażenia, a także kreatywności fotografa. Jakie zdjęcia można w ten sposób zrealizować?


Fotografia portretowa


Sesja studyjna to często zdjęcia portretowe. Nic dziwnego. Są one jednym z najpopularniejszych typów fotografii. Proszą mnie o nie nie tylko modele. Są to również osoby, które chcą w ten sposób uwiecznić siebie lub najbliższych. Zgłaszają się do mnie także przedsiębiorcy, którzy potrzebują profesjonalnych zdjęć na media społecznościowe lub stronę internetowe. 


Podczas takiej sesji staramy się wydobyć autentyczne emocje i charakter drugiej osoby. W ten sposób powstają zdjęcia o niejednym obliczu. 


Fotografia biznesowa


Fotografia biznesowa to innym typ sesji studyjnej. Kto jej potrzebuje? Zarówno duże korporacje, jak i osoby rozpoczynające swój biznes. Profesjonalne zdjęcia siebie lub swoich pracowników budują zaufanie i prestiż. 


Dzięki nim firmy mogą odróżnić się od konkurencji, zyskać kolejnych klientów i zachęcić do pracy nowych pracowników.


Na tym jednak możliwości sesji studyjnej się nie kończą. Wszystko zależy od pomysłu i doświadczenia fotografa. W studio fotograficznym mogą być realizowanie także sesje modowe, wizerunkowe lub okolicznościowe. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Sesja studyjna to więcej możliwości


Kiedy marzy Ci profesjonalna sesja fotograficzna, możesz zdecydować się na zdjęcia w studio lub w plenerze. Pod okiem dobrego fotografa, każda z nich może wyjść niezwykle efektownie. Czym charakteryzuje się sesja w studio?


Zdjęcia studyjne dają dużo możliwości. Już na etapie przygotowań fotograf może zaplanować sprzęt, jakiego użyje. Lampy, softboxy, blendy to tylko niektóre rzeczy, jakie znajdziesz na wyposażeniu w studiu fotograficznym. Do tego dochodzą tła fotograficzne, reflektory czy statywy. 


Tak wyposażone studio to przepustka do uwolnienia kreatywności. Dzięki nim fotograf może zmieniać światło, tło i inne elementy. Pozwoli to osiągnąć oczekiwany rezultat.


Co więcej, zdjęcia studyjne nie są uzależnione od pogody i warunków zewnętrznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić pogodne ujęcia, kiedy na zewnątrz pada deszcz. Ty zaś możesz się rozluźnić i niczym się nie przejmować.

Przygotowanie ma znaczenie


Pisałem już, że każda sesja jest inna i do każdej chcę się osobno przygotować. A co z przyszłym modelem? Jeśli wizyta w studio jest dopiero przed Tobą, możesz zastanawiać się, czegoś będziesz potrzebować. O czym warto pamiętać?


Przygotuj stylizacje, w których dobrze się czujesz. Podczas sesji studyjnej sprawdza się prostota. Biała bluzka, granatowa sukienka czy błękitna koszula to stały element zdjęć biznesowych, ale nie tylko. Warto wziąć ze sobą kilka różnych ubrań. Podczas sesji sprawdzimy, które wypadają najlepiej.


Przed sesją warto także umówić się do fryzjera. Zadbana fryzura i przystrzyżony zarost to połowa sukcesu. Dzięki temu pewniej poczujesz się podczas zdjęć, a to wpłynie na ich rezultat.


Panie zaś mogą skorzystać z makijażysty. W naszym studiu masz możliwość skorzystania z profesjonalnego make-upu przed sesją. Odpowiednio dobrane kosmetyki podkreślają naturalną urodę i wydobędą na wierzch Twoje atuty.

Wybierz odpowiedniego fotografa


Na koniec pamiętaj, aby wybrać fotografa, któremu możesz zaufać. Kiedy nadajecie na podobnych wibracjach, praca jest o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza. Otwiera to furtkę do większej kreatywności i improwizacji.


Sesja studyjna może być spełnieniem marzeń o profesjonalnych zdjęciach. Pomoże Ci ona także zbudować portfolio i zadbać o swój wizerunek. Niezależnie od tego, do czego potrzebujesz zdjęć, pomogę osiągnąć Twój cel.