Czy smartfon może zastąpić lustrzankę? Sprawdź, jak robić zdjęcia telefonem. Dowiedz się z tego artykułu, jak uzyskać pełną kontrolę nad ustawieniami, ISO czy balansem bieli.

Smartfony są przyszłością fotografii?


Nowoczesne smartfony są coraz bardziej zaawansowane i służą nie tylko do komunikacji i rozrywki, ale również do robienia zdjęć. Wiele z nich jest wyposażonych w dobrej jakości aparaty. Pozwalają one na wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Ponadto wyższe modele posiadają także opcje manualnego ustawiania parametrów, które umożliwiają uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów.


Nie tylko jakość aparatu jest ważna, ale również łatwość i szybkość udostępniania zdjęć. Zauważ, że za pomocą smartfona natychmiast prześlesz zdjęcia do mediów społecznościowych. Jest to szczególnie przydatne dla fotografów, którzy chcą udostępnić prace na swoim profilu.


Kolejną przewagę jest ich kompaktowy rozmiar. Telefony są znacznie mniejsze i lżejsze od lustrzanek. Ich przenoszenie i korzystanie z nich w terenie jest jeszcze łatwiejsze.


Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się tym, jak robić dobre zdjęcia telefonem. Jak się okazuje, nawet początkujący fotograf może poradzić sobie z podstawowymi ustawieniami i wykonać efektowne zdjęcie. Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się z dalszej części artykułu.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Porzuć tryb automatyczny


Jako profesjonalny fotograf wiem, że tryb automatyczny w każdym sprzęcie ogranicza jego możliwości. Aby przekonać się o tym, co potrafi Twój aparat, musisz przejść na tryb manualny. Nie inaczej jest z telefonem. Jeśli zatem chcesz wiedzieć, jak robić ładne zdjęcia telefonem, porzuć tryb automatyczny.


Domyślne ustawienia aparatu w smartfonie polegają na algorytmach, które dobierają parametry w zależności od danych warunków oświetleniowych. W zależności od modelu możesz zmienić poszczególne ustawienia. Najczęściej jest to ekspozycja, ISO oraz czas naświetlania.


Poszczególne opcje są uzależnione od wybranego telefonu. Przykładowo iPhone 13 Pro pozwala na zmianę ekspozycji, jednak ISO czy czas naświetlania są ustawiane automatycznie. Co wtedy? Istnieje szereg aplikacji, które możesz pobrać na swój smartfon i używać jako zamiast aparatu. Pozwalają one uzyskać pełną kontrolę nad otwarciem przysłony, ISO czy balansem biali. 

Kadrowanie to podstawa


Jak robić ładne zdjęcia telefonem? Podobno dobra fotografia to eliminowanie ze zdjęcia tego, co niepotrzebne. Aby uchwyć kluczowe elementy, służy kadrowanie. 


To jedna z najważniejszych technik fotograficznych. Polega na wyborze i ustawieniu kompozycji zdjęcia. Zasady kadrowania służą do uzyskania harmonijnego i estetycznego ujęcia, które przyciąga uwagę i przekazuje określoną historię lub emocje.

Zasada trójpodziału


Podstawą jest zasada trójpodziału. Podziel kadr na 3 równe części poziome i pionowe.  W ten sposób uzyskasz 9 takich samych pól. Miejsca, w których 4 linie się przecinają, nazywamy mocnymi punktami. To właśnie tam warto umieścić te elementy zdjęcia, które są najważniejsze.


Trójpodział to najczęściej wykorzystywana zasada kadrowania. Dlaczego? Ludzki umysł naturalnie skłania się ku proporcjonalnemu i symetrycznymu układowi obiektów. Wykonane w ten sposób zdjęcia są estetyczne i łatwiejsze do odczytania.

Złoty podział


Drugą zasadą kompozycji jest złoty podział. Opiera się on na proporcjach znanych jako “złote pi”. Są one uważane za jedne z najbardziej harmonijnych w sztuce i architekturze już od starożytności.


W fotografii złoty podział polega na dzieleniu kadru na dwie równe części w stosunku 1 do 1,6 lub na cztery równe części w stosunku 1 do 1,41. W odróżnieniu od trójpodziału powstaje 9 pól, które nie są identycznej wielkości. Miejsca przecięcia linii wyznaczają mocne punkty kompozycji.


Używaj zasad kadrowania niezależnie od tego, czy korzystasz z lustrzanki, czy z telefonu. To właśnie dzięki nim możesz uzyskać odpowiedni nastrój oraz przekazać emocje. Wykorzystaj też kadrowanie, aby ukryć niepotrzebne elementy i skupić się na kluczowych fragmentach. W ten sposób wzmocnisz emocjonalny wydźwięk i opowiesz określoną historię. Przemyślane kadry przemawiają do odbiorcy i na długo pozostają w jego pamięci.

Jak poprawić jakość zdjęć robionych telefonem?


Nowoczesne smartfony pozwalają uzyskać zadowalający efekt . Jednak jeśli telefon ma słabe parametry, rezultat może nie być wystarczający. Na co zatem zwrócić uwagę, aby poprawić jakość zdjęć robionych telefonem? Przede wszystkim na:


  • matrycę - jest ona sercem aparatu i decyduje o jakości zdjęć. Im większa matryca, tym lepsza jakość. Matryce 1/2,1 cala i większe sprawdzą się podczas robienia zdjęć telefonem;
  • przysłonę - jest to to otwór w obiektywie, który reguluje ilość światła przenikającego do matrycy. Im większa przysłona, tym lepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. W tym przypadku przysłona f/2.0 sprawdzi się lepiej od przysłony f/2.2.
  • stabilizację obrazu - optyczna stabilizacja obrazu pozwala wykonywać nieporuszone zdjęcia i niweluje drgania nawet wtedy, kiedy Twoja ręka drży lub jesteś w ruchu. 


Pamiętaj też o innych funkcjach, takich jak możliwość zmiany ekspozycji i funkcje fotograficzne. Dzięki temu możesz wybrać telefon, który pozwoli Ci uzyskać jak najlepsze zdjęcia.

Podsumowanie


Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Okazuje się, że nie potrzebujesz lustrzanki, aby zająć się fotografią i rozwijać swoje hobby. To, co jednak istotne to wybór odpowiedniego sprzętu oraz ustawień, które pozwolą uzyskać zadowalający efekt.