Podczas rozmowy z przyszłymi klientami, często słyszę to pytanie. Ile trwa sesja zdjęciowa? Ano właśnie. Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Potrzebujemy bowiem czasu, aby wzajemnie się poznać i przygotować materiał, który powali wszystkich z nóg. A więc ile dnia sobie zarezerwować? Godzinę, a może pół dnia? Doczytaj do końca i wszystkiego się dowiesz.

Czas trwania sesji zdjęciowej


Zrobienie pojedynczego zdjęcia to ułamek sekundy. Tylko tyle potrzeba, aby uchwycić daną chwilę czy emocję. To właśnie w fotografii jest najpiękniejsze. Potrafi ona zatrzymywać czas i uwieczniać cenne dla nas sekundy.


Ale żadna profesjonalna sesja fotograficzna nie trwa przecież jednej minuty. Nawet z profesjonalną modelką potrzebujemy znacznie więcej czasu. Ile? To zależy. 


Czas trwania sesji zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Sesja portretowa rządzi się swoimi prawami. Sesja biznesowa zaś - swoimi. A jeszcze inaczej planujemy zdjęcia w plenerze. Dlatego długość naszej pracy ustalamy przed spotkaniem. 


Kiedy możesz poświęcić 2-3 godziny, wiem, że mogę przygotować obszerny materiał, z którego będzie co wybierać. Jednak wiem także, jak zrobić zdjęcie na okładkę w 15 minut

Czas sesji portretowej


Przejdźmy zatem do konkretów i sprawdźmy na przykładzie, jaki jest czas trwania sesji zdjęciowej. Zacznijmy od zdjęć portretowych. Tego rodzaju materiał cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Nic dziwnego. W końcu pozwala uzyskać ciekawy efekt, którym możesz się pochwalić w różnych sytuacjach. 


Długość takiej sesji zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz otrzymać kilka profesjonalnych zdjęć na jednolitym tle, 30 minut nam wystarczy. Co innego, kiedy planujemy znacznie szerszy zakres. 


Klienci często zwracają się do mnie z prośbą o większą ilość zdjęć. Dzięki temu chcą mieć pewność, że osiągną dany rezultat. Z tego powodu, czas sesji jest dłuższy. Do zrobienia 10 zdjęć potrzebujemy około 1,5 godziny. Co więcej, w tym czasie mieści się również przygotowanie. Podczas zdjęć możliwe jest skorzystanie z usług wizażystki, a także wykorzystanie 2 stylizacji.


Efekt? 10 zdjęć z retuszem, a na nich Ty - w różnych stylizacjach i z profesjonalnym make-upem. To chyba całkiem dobrze spędzone 1,5 godziny, nieprawda?

A co z sesją wizerunkową?


Prowadzisz własny biznes? Chcesz pokazać klientom swój profesjonalizm i charakter? To zadanie godne sesji wizerunkowej. Ma ona nieco luźniejszy styl od sesji biznesowej, do której zaraz przejdziemy. Pozwala za to uzyskać ciekawe ujęcie, które pokazują Ciebie oraz Twoją pracę.


Zaletą sesji wizerunkowej jest jej uniwersalny charakter. Tego rodzaju zdjęcia to doskonała wizytówka zarówno dla początkującego przedsiębiorcy, jak i kogoś, kto zjadł już zęby na biznesie.


Ile trwa sesja tego typu? Zazwyczaj przygotowujemy około 25 zdjęć z retuszem. Możesz wykorzystać 3 różne stylizacje, które chcesz zaprezentować podczas ujęć. Do tego zapewniamy profesjonalny make-up i przygotowanie. Aby na wszystko mieć czas, potrzebujemy około 2 godzin. Rezultaty sesji zaś możesz wykorzystywać latami.

Ile trwa sesja biznesowa?


Przejdźmy zatem do sesji biznesowej, o której już wspominałem. Jak pewnie się domyślasz, jest ona skierowana dla przedsiębiorców. W jej ramach przygotowujemy nie tylko zdjęcia wizerunkowe, ale też ujęcia całego zespołu. 


Zdjęcie biznesowe wykonujemy zazwyczaj w przestrzeni biurowej i na jednolitych tłach. Dzięki temu uzyskasz autentyczne ujęcia, które pokażą Twój zespół w trakcie pracy. Zanim się jednak wszyscy spotkamy, nie może zabraknąć konsultacji i ustalenia szczegółów.


Czas trwania sesji biznesowej zależy od tego, ilu pracowników chcesz uwiecznić na zdjęciach. Kiedy Twój zespół jest niewielki i liczy 3-4 osoby, zrobimy wszystko w 2 godziny. Otrzymasz od nas 20 zdjęć z retuszem na jednolitych tłach i w przestrzeni biurowej.


Co innego, kiedy zespół liczy do 10 pracowników. Potrzebujemy wtedy więcej zdjęć, a co za tym idzie - więcej czasu. Jednak jest to tego warte. Dzięki 4-godzinnej sesji zdjęciowej otrzymujesz 40 zdjęć z retuszem. Do tego zapewniamy make-up, przygotowanie i konsultacje. Czego chcieć więcej?


A co z sesją dla dużej korporacji? Kiedy liczba pracowników jest znacznie większa? Dla profesjonalnego fotografa to nie problem. Ustalamy wspólnie zapotrzebowanie i czas pracy. Taka sesja wymaga 1-3 dni zdjęciowych. Efekty są jednak jak najbardziej owocne.

Jak się przygotować do sesji?


Czas trwania sesji obejmuje przygotowanie, a jeśli tego potrzebujesz - profesjonalny make-up. Jednak zanim przyjdziesz do studia, warto zadbać o kilka szczegółów. Fryzura, ubranie, a przede wszystkim - wypoczęta twarz.


Jak się ubrać na sesję? Przede wszystkim załóż to, co jest dla Ciebie wygodne. Unikaj obcisłych ubrań, które ograniczają Twoje ruchy. W obiektywie niekorzystnie mogą wyglądać także nadruki czy geometryczne wzory. Najbezpieczniej jest postawić na proste, ponadczasowe rozwiązania. 


A co z makijażem? Wbrew pozorom ma on ogromne znaczenie. Nie wszystko da się poprawić w trakcie retuszu. Źle dobrane kosmetyki mogą wywołać niekorzystny efekt. Podczas robienia make-upu na sesję warto skupić się na matowym wykończeniu i podkreśleniu atutów. Pamiętaj, że błysk lampy spłaszcza niektóre elementy na zdjęciach. Dlatego makijaż sceniczny jest zawsze mocniejszy od tego na co dzień.


Nie bez znaczenia jest również Twoje samopoczucie. Podczas sesji zawsze dbam o dobrą atmosferę w studiu. Kawa, muzyka, rozmowa to trio, z którym dobrze czuję się nie tylko ja, ale także moi klienci. Efekt sesji zależy jednak od tego, czy udało Ci się wypocząć. Kluczowa jest odpowiednia ilość snu i brak pośpiechu. Uwierz mi, aparat takie rzeczy wyłapuje. A zatem głęboki wdech i zadbaj o siebie, zanim zrobię Ci pierwsze zdjęcie.

Podsumowanie


Ile trwa sesja zdjęciowa? Tyle, ile tego potrzebujesz. Poszczególne zdjęcia potrzebują mniej lub więcej czasu. Podczas pracy jednak nie patrzę co chwila na zegarek. Zależy mi na tym, aby moi klienci czuli się komfortowo i byli sobą przed obiektywem. Tylko tak powstaną ujęcia, które zapamiętasz na lata.