Sesja rodzinna bez tajemnic, czyli jak najlepiej przygotować rodzinę na spotkanie z fotografem.

Fotografia mojej rodziny.


Mam w domu stare zdjęcie. Przedwojenna fotografia. Trzynastoosobowa rodzina. A nim pośrodku moja babcia mająca wówczas 3 lata. Takie zdjęcie to prawdziwy skarb.

Zamiast zastanawiać się czy warto i jak to zorganizować. Zaplanuj, umów wizytę i działaj. Nie czekaj na najlepszy moment. Ten jest właśnie teraz.

Poniżej wybrałem kilka pomysłów, kilka różnych inny sesji, żeby dać Wam przykłady w jaki sposób możemy myśleć o takiej sesji i szukać inspiracji na spotkanie z obiektywem w swój oryginalny sposób.

Spacer po mieście


Kamera akcja. Stajemy na baczność. Uśmiechamy się. No nie. U mnie to tak nie działa.

Mógłbym nawet napisać, że sesja nie wygląda jak sesja, bo to raczej spotkanie. I w dodatku ma swój cel. Ale nie są nim zdjęcia. Zaskoczony, zaskoczona? No właśnie. Celem jest spotkanie, spacer po mieście, wspólne lody, kawa. Przy okazji robimy zdjęcia. A wygląda to mniej więcej tak, że przed sesją umawiamy się na krótką rozmowę, żeby wybrać miejsce spotkania i trasę gdzie będziemy się przemieszczać. Na zdjęciach powyżej to Warszawa, Nowy Wilanów. Nic bardzo wyszukanego. Centrum handlowe. W każdym miejscu można zrobić dobre zdjęcia. Następnie ustalamy cel spotkania. Może to być po prostu wyjście na lody, albo na plac zabaw. Ważne żebyście się na tym skupili, bo wówczas jesteście naturalni, bardziej sobą.

Cała reszta należy do mnie. Planuje wówczas najlepszy czas na zdjęcia, światło, ujęcia, zbliżenia, historię którą będę chciał opowiedzieć. Dobieram aparat, obiektyw, oświetlenie. Wszystko po to żeby w chwili kiedy pojawia się ten moment być gotowym na najlepsze ujęcie.

Sesja w studio


Sesja studyjna trochę różni się od takiej, którą realizuję w plenerze. Ogranicza nas tutaj powierzchnia studia. Z drugiej jednak strony możemy kreatywnie wykorzystać różne rodzaje teł oraz światło studyjne. Poza tym podchodzę do niej podobnie jak w poprzednim opisie. To na czym nam najbardziej zależy to dobra atmosfera spotkania. Nie musicie być urodzonymi modelami, Najważniejsza jest atmosfera i klimat sesji. Warunki studyjne pozwalają na wykonanie portretu, uchwycenie dynamiki, wykorzystanie elementów ze studia. Dlatego ważne jest żebyście ze swojej strony wygospodarowali czas. Miej czas, dużo czasu. Nie planujcie tego dnia ważnych spotkań, nie obiecuj mężowi, że na godzinę „wyskoczy” z pracy, by zestresowany patrzył na zegarek. Niech to będzie dzień wolny, który pozwoli Wam na swobodne spędzenie czasu. Zadbajcie także w miarę możliwości o dobry sen dzień wcześniej. Podkrążone oczy i ziewające buzie nie wróżą nic dobrego.  

Indiańska rodzina


Jak ubrać się na sesję? Tutaj także nie ma złotego środka. Możemy wybrać jakiś jeden motyw przewodni, który wyznaczy kierunek w jakim powinni ubrać się wszyscy. Każda sesja jest inna i bardzo dużo zależy od tego jaki chcemy osiągnąć cel. Chcemy wysłać kartki na święta? Warto zadbać o świąteczny i elegancki strój. Jeśli chcemy mieć pamiątkę w rodzinnym albumie warto zadbać o schludne i swobodne ubrania, które nie będą nas ograniczać podczas zabawy lub wygłupów. Chcemy pokazać nasze poczucie humoru? Zadbajmy o ciekawe gadżety albo przebierzmy się za bohaterów ulubionej kreskówki. 

Wybór tematu przewodniego sesji pomaga w stworzeniu atmosfery. Dlaczego? Bo skupiacie się na tym i angażujecie się tak bardzo, że zapominacie o obiektywie. A na tym zależy mi najbardziej.

Domówka


Coraz częściej sesje zdjęciowe są zapisem wyjątkowego czasu jakim jest oczekiwanie na narodziny dziecka czy ślub. Efektem sesji narzeczeńskiej mogą być zdjęcia, które znajdą się na zaproszeniach na ślub. Ale jeśli masz inny pomysł to powinnaś spróbować. Jako fotograf kocham wyzwania i z przyjemnością podejmuję realizację nawet szalonych pomysłów.

Niezależnie od intencji warto zadbać o atmosferę na sesji, by uzyskać piękne zdjęcia na których jest cała rodzina. W końcu zdjęcia to najlepsze pamiątki, które z czasem pomagają nam wspominać radosny czas spędzony z najbliższymi.

Kilka wskazówek na koniec.


  1. Zadbaj o dobre samopoczucie, czyli wybierz taki dzień i godzinę, która jest najlepsza dla wszystkich.
  2. Nie planuj tego dnia ważnych spotkań, nie obiecuj mężowi, że na godzinę „wyskoczy” z pracy, by zestresowany patrzył na zegarek. Niech to będzie dzień wolny, który pozwoli Wam na swobodne spędzenie czasu.
  3. Plener, dom czy studio? Nie ma jednego i najlepszego miejsca na sesje. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich preferencji. 
  4. Można zrobić rewelacyjną sesje w domu, choć warto w nim wcześniej posprzątać. Domowa sesja zdjęciowa pozwala pokazać piękno codzienności. 
  5. Jak ubrać się na sesję? Tutaj także nie ma złotego środka. Możemy wybrać jakiś jeden motyw przewodni, który wyznaczy kierunek w jakim powinni ubrać się wszyscy. Każda sesja jest inna i bardzo dużo zależy od tego jaki chcemy osiągnąć cel. 
  6. Niezależnie od intencji warto zadbać o atmosferę na sesji, by uzyskać piękne zdjęcia na których jest cała rodzina.