Jeśli dostawałbym złotówkę za każdym razem, gdy słyszę podczas sesji zdjęciowej, że ktoś jest niefotogeniczny, byłbym już dawno milionerem. Ale nie jestem. Zamiast tego wiem, co zrobić, aby ktoś uwierzył w swoją fotogeniczność. W jaki sposób? O tym napisałem właśnie w ten artykuł.

Czym jest fotogeniczność?


Zacznijmy od tego, czym jest fotogeniczność. Czy można ją w ogóle zdefiniować? Dla większości osób jest to umiejętność dobrego wyglądania na zdjęciach niezależnie od okoliczności. Często jednak mylimy ten termin z urodą, a nie są to pojęcia tożsame.


Na fotogeniczność składa się wiele czynników, takich jak symetria twarzy, oświetlenie czy pozowanie. Przede wszystkim jednak to wspomniana umiejętność, która pozwala na przyjęcie odpowiedniej postawy przed obiektywem, dzięki której dobrze wyjdziemy na zdjęciu.

Czy są osoby niefotogeniczne?


Jako fotograf często słyszę, że ktoś jest niefotogeniczny. Jednak z doświadczenia wiem, że każdy z nas ma predyspozycje do tego, aby dobrze wyglądać na zdjęciach. Wszystko bowiem zależy od:


  • oświetlenia;
  • pozy;
  • mimiki twarzy;
  • techniki fotografowania
  • nastroju.


Nierzadko spotykam się, z tym że osoby, które uważają się za niefotogeniczne, po prostu nie miały okazji zostać sfotografowanymi przez profesjonalistów.


Nie zapominajmy również, że nasze postrzeganie siebie na zdjęciach jest często zniekształcone przez samokrytykę. Dlatego możemy nie doceniać siebie i uważać się za niefotogenicznych czy nieatrakcyjnych. W rzeczywistości w każdym kryje się coś fotogenicznego – kluczem jest znalezienie tego i wydobycie przez odpowiedniego fotografa.

Jak być bardziej fotogenicznym?


Przekonaj się, że bycie fotogenicznym to nic trudnego. Poniżej kilka trików na to, jak lepiej wyglądać na każdym zdjęciu. 


Nauka dobrej pozy


Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej nie jesteś modelem czy modelką, która każdego dnia pozuje przed obiektywem. A to właśnie umiejętność pozowania to podstawa fotogeniczności.


Na początku zawsze proponuję spędzanie czasu przed lustrem. Eksperymentowanie z różnymi wyrazami twarzy oraz pozami pozwoli sprawdzić, co w Twoim przypadku działa najlepiej.


O czym warto pamiętać podczas sesji? Oto kilka podstawowych porad:


  • głowa bliżej aparatu - to, co jest bliżej aparatu, wydaje się większe. Dlatego nie cofaj głowy do tyłu ani nie zapadaj się w fotel. Wysuń wyprostowaną głowę do przodu, aby była ona dobrze widoczna;
  • wyprostowana postawa - o ile nie jesteś zawodową modelką lub modelem, pamiętaj o wyprostowanej i naturalnej postawie ciała. Jeśli będziesz stać krzywo, Twoja sylwetka może wyglądać nieproporcjonalnie na zdjęciu;
  • spróbuj pozycję półboczną - bądź wyprostowany, ale z drugiej strony nie stój jak struna. Wysuń jedną nogę do przodu i przenieś na nią ciężar ciała. Możesz delikatnie ugiąć kolano. Następnie skręć tułów w stronę aparatu. Taka pozycja będzie wyglądać naturalnie i fotogenicznie;
  • patrz w obiektyw - nie mrugaj w trakcie robienia zdjęć! To właśnie w Twoim spojrzeniu kryje się sekret fotogeniczności. Chcesz znać sekret najlepszych modelek? Patrz delikatnie nad obiektyw, a nie wprost na niego;
  • uśmiechnij się - nie musi to być uśmiech od ucha do ucha. Wystarczy delikatny uśmiech, który pokaże Twoją wewnętrzną radość.

Makijaż i ubrania


Dobrze dobrany makijaż podkreśli Twoją urodę, zamaskuje ewentualne niedoskonałości oraz doda pewności siebie. Dzięki niemu możesz eksperymentować z różnymi stylizacjami - od tych codziennych, po bardziej odważne i kreatywne kreacje.


Poprawny makijaż to podstawa dobrej sesji zdjęciowej. Również panowie mogą skorzystać z jego dobrodziejstw. Puder czy korektor są często wykorzystywane przez makijażystki nie tylko podczas sesji zdjęciowej, ale także w telewizji czy przed publicznymi wystąpieniami.


A co z ubraniami? Tutaj wiele zależy od rodzaju i koncepcji sesji zdjęciowej. Kiedy robimy portrety właścicielom firm, najczęściej przychodzą do nas z kilkoma marynarkami czy koszulami. Inaczej ubrany przyjdzie zaś trener personalny. Wybór garderoby ma bowiem powiedzieć światu, kim jesteśmy i jak chcemy być postrzegani.


Ważne jednak, aby strój dobrze na nas leżał. Unikajmy eksperymentów w dzień sesji. Nietypowe konstrukcje ubrań, abstrakcyjne wzory oraz intensywne kolory mogą źle wyglądać w obiektywie. Dlatego postawmy na to, co lubimy i w czym się dobrze czujemy.

Zachowaj spokój


Relaks oraz pewność siebie są nieocenione podczas sesji zdjęciowej. Strach lub stres są widoczne na zdjęciach. Dlatego warto uspokoić się przed rozpoczęciem sesji. Zadbaj o siebie tego dnia, zjedz coś dobrego, nawodnij się i przyjedź do studia na czas. Te niewielkie rzeczy mogą zdziałać cuda.


W Fun Run Studio spotykam różnych klientów. Nawet jeśli na początku są przestraszeni obiektywem, w trakcie sesji rozluźniają się, a efekty przewyższają ich oczekiwania. Muzyka, rozmowa i dobry humor to podstawa. Dzięki temu możemy oswoić się z aparatem.

Podsumowanie


Czym jest fotogeniczność? To umiejętność dobrego wyglądania na zdjęciach. Nie jest jednak ona wrodzona i można się jej nauczyć. Pamiętaj, że nie ma ludzi niefotogenicznych, są tylko słabi fotografowie. Jeśli więc byłaś lub byłeś niezadowolony ze swoich zdjęć, zapraszam do mojego studia.