Sesja fotograficzna nie ma płci. Profesjonalne fotografie sprawdzają się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Możesz ich użyć w roli biznesowej, prywatnej, a także potraktować jako pamiątką danego etapu życia. Męska sesja zdjęciowa pokaże Cię od najlepszej strony. Jak się do niej przygotować? Dowiedz się więcej na jej temat

Męska sesja zdjęciowa - dla kogo?


Sesje zdjęciowe najczęściej kojarzą się z pięknie ubraną kobietą, która pozuje do obiektywu. Jednak to nie jest reguła. W mojej pracy często pracuję także z mężczyznami. Prawda jest taka, że zdjęcia są potrzebne każdemu z nas. Nie zależy to od płci czy wykonywanego zawodu.


W jakim celu przydaje się męska sesja zdjęciowa? Weźmy przykład pierwszy z brzegu. Szukasz nowej pracy. Chcesz, aby Twoje CV wyróżniało się spośród wszystkich innych. Czy myślisz, że selfie z telefonu Ci w tym pomoże? Niekoniecznie. Profesjonalne zdjęcie może zadbać o doskonałe pierwsze wrażenie. Potwierdzi Twoje kompetencje oraz zaangażowanie. 


Zdjęcia do CV to jedno. Znaczna część moich klientów to osoby, którym zależy na wizerunku oraz na tym, jak są odbierane przez innych. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, freelancerów, managerów i wielu innych.


Biznesowa męska sesja zdjęciowa to strzał w dziesiątkę, kiedy nie wiesz, od czego zacząć budowanie własnej marki. Niech pierwszym krokiem będzie pokazanie siebie jako kogoś, komu można zaufać, z kim warto współpracować i robić biznes. 


Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, Twój wizerunek może zwiększyć zaufanie i sprawić, że zyskasz nowych klientów i więcej możliwości biznesowych. Zanim jednak to się stanie, powiedzmy o tym, jak wygląda sesja zdjęciowa mężczyzn. Co musisz wiedzieć, zanim nacisnę spust migawki?

Przed sesją fotograficzną


Zanim w ogóle rozpoczniemy przygotowania do sesji zdjęciowej, warto ustalić jej cel. Każdego człowieka można przedstawić na wiele sposobów. Strój, poza, a także retusz decydują o efekcie i przekazie. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, w jakim celu będziemy przygotowywać fotografie.


Przykładowo zdjęcia biznesowe są z reguły wykonywane na jednolitym tle. Marynarka, zegarek i baczne spojrzenie w obiektyw. Nie zawsze musi tak być. Taką sesję można przeprowadzić w biurze, domu czy w pracowni. Zamiast zaś sztywnej pozy możesz pokazać swoją pracę i to, czym zajmujesz się na co dzień.


Przed męską sesją zdjęciową warto również zastanowić się nad tym, gdzie zdjęcia będą publikowane. Niekiedy fotografie są potrzebne na cele wewnętrznej komunikacji w firmie. Innym razem mogą być użyte w kampanii marketingowej, dzięki której pozyskasz nowych klientów.


Decydując się na biznesową sesją zdjęciową, otrzymasz cały zestaw zdjęć, jaki możesz wykorzystać w dowolnym medium. Strona internetowa, media społecznościowe czy kampanie promocyjne to tylko niektóre z przykładów użycia efektów sesji, z jakich korzystają  moi klienci. 

Jak przygotować się do męskiej sesji fotograficznej?


Obiektyw wyłapie wszystko. Mowa tutaj nie tylko o zmarszczkach i niedoskonałościach. Wychwyci on bowiem stres, zmęczenie czy zdenerwowanie. Dlatego pracę nad sesją warto zacząć na kilka godzin przed nią.


W dniu zdjęciowym staraj się odpocząć i nie denerwować. W miarę możliwości pracuj jak najmniej. Nie umawiaj tysiąca spotkań, aby nie przybiec na sesję i lub nie wybiec w biegu. Efekty tego będą marne i tylko stracisz czas.

Strój ma znaczenie


Jak się ubrać na męską sesję zdjęciową? Na to pytanie nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Do portretu prezesa nada się elegancka marynarka, a nawet garnitur. Co innego w przypadku freelancera, który chce pokazać swoją otwartość i oryginalność. Niekiedy zwykły t-shirt wypadnie lepiej niż wyprasowana i wygładzona koszula.


Niezależnie od celu sesji zdjęciowej pamiętaj o jednym. Ubrania muszą być dopasowane. Nie mogą być zbyt wąskie lub szerokie. Aparat wychwyci to w mig. Nie ukryjesz przed nim także tego, że czujesz się nieswojo. Dlatego, jeśli na co dzień nie nosisz garniturów, zastanów się, czy jest to najlepszy strój do fotografii.


Męska sesja zdjęciowa cieszy się swoimi prawami. Dlatego dodatki do stroju nie powinny odwracać uwagi od fotografowanej osoby. Powinny być wisienką na torcie. W tym celu elegancki zegarek lub spinki do mankietu sprawdzą się idealnie. 

Co z pozowaniem?


Od lat przekonuję moich klientów, że nie muszą być modelami, aby dobrze wyglądać na zdjęciach. Wbrew pozorom to nie jest taka trudna sztuka.


Zacznijmy od tego, że warto zrobić sobie trening przed lustrem. Zwiększysz świadomość swojego ciała, a także przetrenujesz pozy. Jeśli nie masz doświadczenia jako model, taki trening może być bardzo pomocny i da Ci większą pewność siebie podczas sesji.


Z tyłu głowy dobrze jest pamiętać o podstawowych zasadach. Wyprostowanie się i spięcie mięśni pozwoli Ci przybrać elegancką i prostą postawę. Ręce zaś nie muszą być ułożone wzdłuż ciała, co może wydawać się krępujące. Zamiast tego możesz je włożyć do kieszeni lub złapać nimi za poły marynarki. 


Na koniec pamiętaj, że mam za sobą setki męskich sesji zdjęciowych. Wiem, jak pracować z aparatem oraz z modelem, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia w pozowaniu, zdaj się na moją wiedzę i wskazówki. Pomogę Ci ustawić się do aparatu i pokazać siebie w najszybszy sposób.

Podsumowanie


Sesja zdjęciowa nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet. Z jej możliwości mogą czerpać także mężczyźni. Służy ona celom biznesowym, wizerunkowym i prywatnym. Profesjonalna fotografia przedstawia Twój charakter i osobowość. Będzie pamiątką na lata, a z jej korzyści nieraz przyjdzie Ci czerpać