Jesteś niefotogeniczną osobą? Przestań wierzyć w to kłamstwo, które wmawia sobie tak wielu ludzi. Poznaj sposoby na to, jak być fotogenicznym na zdjęciach. Dowiedz się, czym jest fotogeniczność i jak nad nią pracować. Sprawdź moje sprawdzone metody, które wykorzystuję w pracy z klientami.

Czym jest fotogeniczność?


Dlaczego tak wielu moich klientów na wstępie zaznacza, że są niefotogeniczni? Co tak w ogóle kryje się za tym pojęciem? Definicja może być prosta. Fotogeniczność oznacza korzystny wygląd na zdjęciach. Nie ma co ukrywać, że niektórym przychodzi to łatwo. Co ma na to wpływ?


W dużej mierze fotogeniczność zależy od tego, w jakim stopniu znasz swoje ciało. Kiedy wiesz, jak pozować, jak się uśmiechać i patrzeć w obiektyw, efekty przychodzą same. Nie bez znaczenia są też odpowiednie proporcje ciała, rysy twarzy czy koloryt skóry. Jednak na wiele aspektów możemy poradzić w trakcie sesji zdjęciowej. Interwencja chirurga nie jest konieczna, aby być fotogenicznym.


Nie zapominajmy także o powiedzeniu, że nie ma ludzi niefotogenicznych, są tylko źle sfotografowani. Praca fotografa ma duże znaczenie i może wpłynąć na całokształt. Dlatego chcąc mieć pewność, że wyjdziesz korzystnie na zdjęciach, wybierz profesjonalną sesją zdjęciową u fotografa. Sprawdź ofertę w Fun Run Studio i zdecyduj się na sesję biznesową lub portretową

Jak być fotogenicznym? Pozowanie to podstawa!


Jak ustaliliśmy, fotogeniczność wcale nie jest wrodzonym darem. To umiejętność, której możesz się nauczyć. Niezależnie od tego, na jakim poziomie teraz jesteś, możesz nad tym pracować i wyglądać coraz lepiej na zdjęciach.


Zacznijmy od pozowania. W końcu to właśnie ono sprawia najwięcej trudności osobom, które nie mają doświadczenia przed obiektywem. Odpowiednie ułożenie ciała, gestykulacja i mimika to prawdziwa sztuka. Na szczęście jest ona do opanowania. O czym musisz pamiętać?

Głowa bliżej aparatu


Aby być fotogenicznym na zdjęciach, pamiętaj o zasadzie, że to, co jest bliżej obiektywu, wydaje się większe. Dlatego tak ważne jest to, jaką pozę przyjmujesz względem obiektywu. Ma to najważniejsze znaczenie w przypadku pozycji siedzącej.


W większości przypadków osoby fotografowane siadają jak najgłębiej i opierają się o oparcie. Efekt? Na pierwszy plan wysuwają się nogi. Twarz zaś chowa się w tyle i wygląda na znacznie mniejszą niż w rzeczywistości. Sylwetka zaś jest nienaturalnie pochylona i skurczona.


Przyjmując taką pozycję, każdy z nas będzie niefotogeniczny. Aby tego uniknąć, doradzam zawsze, aby klient usiadł na brzegu fotela i wysunął głowę do przodu. Nie zapominaj również o wyprostowanej postawie. Nawet jeśli wydaje Ci się nienaturalna, na zdjęciach zawsze wypada świetnie. Proste plecy to podstawa.

Nie stój prosto jak struna


Kolejny aspekt dotyczy ustawienia się wprost do aparatu. Ten problem najczęściej dotyczy Panów. Większość z nich ustawia się jak struna do obiektywu. Takie ustawienie nie zawsze jest korzystne. Dlatego wielu fotografów zaleca ustawienie się w pozycji pół bocznej. Jak to zrobić?


To proste. Wysuń jedną nogę do przodu i przenieś na nią ciężar ciała. Możesz spróbować także delikatnie ugiąć kolano. Następnie skręć głowę i ramiona delikatnie w stronę aparatu. Taka pozycja pozwala Ci zachować odpowiednie proporcje sylwetki. Co więcej, wydaje się niewymuszona.

Najważniejsze jest spojrzenie


Co jest najważniejsze w zdjęciu portretowym? Wzrok. Głębokie spojrzenie może zainteresować odbiorcę. Za jego pomocą możesz wiele o sobie powiedzieć. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak patrzeć w obiektyw. Wbrew pozorom to nie jest takie proste.


Zacznijmy od tego, aby nie mrugać w trakcie robienia zdjęć. Jeśli masz problem, zamknij oczy i otwórz je na chwilę, zanim rozbłyśnie flesh. Możesz także patrzeć nad obiektyw, a nie wprost na niego. 

3,2,1 Uśmiech!


Nie zapominaj o uśmiechu. Chociaż nie zawsze wydaje się naturalny, jest dużym atutem na zdjęciu. Jak się jednak uśmiechać i być fotogenicznym? Jest na to kilka sposobów. 


Na zdjęciach zdecydowanie lepiej wypada naturalny, delikatny uśmiech, który pokazuje Twoją wewnętrzną radość. Wielu fotografów zaleca uśmiechać się na ¾. Nie musisz zatem pokazywać do aparatu całego uzębienia. Nie czujesz się komfortowo? Przyłóż język za górne zęby. Dzięki temu uśmiech będzie delikatny.


Chociaż wiele osób wzdryga się przed uśmiechaniem do aparatu, ja zawsze do tego zachęcam. Dzięki niemu możesz przekonać do siebie nowych klientów, czy pracodawców. Nic nie mówi tak wiele o człowieku, jak szczery uśmiech. Pozwala on bowiem wzbudzić zaufanie i sprawia, że osoba wydaje się otwarta na kontakt. Pamiętaj, że w żadnym stopniu nie umniejsza on Twojemu profesjonalizmowi. Jest wręcz przeciwnie.

Nie zapominaj o makijażu


Kolejną kwestią jest makijaż. Dla Pań jest on szczególny. Kiedy jest odpowiednio zrobiony, może zdziałać cuda na zdjęciach. Niekiedy jest uważany za sekret fotogeniczności. Aby tak się jednak stało, musisz pamiętać o kilku szczegółach.


Makijaż na sesje zdjęciowe musi być zrobiony dobrymi kosmetykami, które podkreślą Twoją urodę. Powinny one być dobrane pod Twoją karnację i typ cery. Co więcej, aparat wypłaszcza kolory. Dlatego makijaż należy zrobić znacznie mocniej niż zazwyczaj.


Poprawny makijaż to nie lada sztuka. Jest jednak kluczowy. Aby cieszyć się profesjonalnym make-upem, skorzystaj z usług naszej wizażystki. W Fun Run Studio możesz liczyć na doskonały makijaż, konsultacje i fachowe porady. Z nami bycie fotogenicznym przychodzi łatwiej.

Podsumowanie


Jak być fotogeniczną? Jak widzisz to nie takie trudne. Jednak nic nie przychodzi samo. Dlatego trening przed lustrem jest zawsze zalecany. Podczas sesji zaś warto słuchać się fotografa, który zna się na rzeczy i może podpowiedzieć cenne wskazówki. Na koniec pamiętaj, że nie musisz być modelem lub modelką, aby dobrze wyglądać na zdjęciach. Każdy bowiem może się tego nauczyć.