Marka pracodawcy.

Znana firma, z którą utożsamiają się pracownicy i szczycą pracą w danym miejscu to marzenie wielu pracodawców. Liczne oferty kandydatów i wieloletnia praca najlepszych to tylko niektóre wyznaczniki osiągnięcia zawodowego szczytu w roli pracodawcy. Jak wykreować swoją firmę na miejsce kultowe i przyciągać talenty podpowiadam w dzisiejszym blogu.

Employer branding to tak naprawdę nazwa określająca markę pracodawcy. Pozycja, którą buduje się, aby pracownicy czuli dumę ze swojego miejsca pracy, a dzięki temu utożsamiali się z nią. Coraz więcej firm prześciga się w stworzeniu miejsca w którym talenty chciałyby pracować. Miejsca w którym mogą się rozwijać, podnosić kwalifikację i czują, nawet lepiej, jak w domu. Firmy coraz częściej dbają o tworzenie takich miejsc w których chce się pracować, odpoczywać, czyli po prostu spędzać czas.

Bądź jak Tesla czy Google.

Takim miejscem jest np. TESLA, w której pracownicy pracują nawet w weekendy, a swoją pracę żywo komentują i upubliczniają w mediach społecznościowych. Wiele osób chciałoby pracować w takim miejscu, a Konsumenci kochają produkty tworzone z pasją. Drugim przykładem firmy jest Google, która pozwala pracownikom na relaks podczas przerw w specjalnie stworzonych pomieszczeniach, dobre jedzenie, szkolenia, docenianie kreatywności pozwala ściągnąć największe talenty na rynku do swoich zespołów, a dzięki temu firma stale się rozwija stojąc na czele w dziedzinie innowacyjności i funkcjonalności. Jak stworzyć markę, która jest miejscem w którym pracownicy czują się wyjątkowo, a także, że ich ciężka praca, niezależnie od stanowiska ma znaczenie? Tutaj z pomocą przychodzi stworzenie marki pracodawcy, czyli całego wizerunku firmy.

Od dawna jedną z wizytówek firmy poza stroną www i mediami społecznościowymi są pracownicy i cała kadra zarządzająca. Warto zadbać o dobre zdjęcia wizerunkowe każdej osoby i spójną komunikację. Nie ma nic gorszego niż zdjęcia, na których każdy wygląda inaczej. Tworzy to dystans pomiędzy firmą, a Klientem oraz potencjalnymi pracownikami. W dzisiejszych czasach, gdy 95% aktywności przenosi się do sieci dobra komunikacja w mediach społecznościowych to podstawa, a do tego potrzebne są zdjęcia. I to jak najlepsze. Dobrze wykonana sesja zdjęciowa pozwala na stworzenie portfolia zdjęć, które można wykorzystać na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, choć nie tylko. Okładki magazynów czy artykuły, zdjęcia reklamujące szkolenia czy filmiki z życia firmowego to tylko niektóre zastosowania takich zdjęć.

Jak wygląda sesja?

Zależnie od zapotrzebowania i wielkości firmy – ilości osób w firmie oraz oddziałów - praca wygląda inaczej. Zazwyczaj z kierownictwem, działem HR lub wyznaczoną osobą tworzymy MOODBOARD, czyli plan sesji na dany dzień lub dni. Określamy otoczenie, gadżety, ubiór i wszystkie dodatkowe atrybuty np. samochody czy maszyny firmowe. Już na wstępnym spotkaniu szukam odpowiednich miejsc na sesję, zwłaszcza pod stworzenie stanowiska praktycznie studyjnego w którym mogę zrobić profesjonalne zdjęcia każdej osobie. Jeśli pracowników jest więcej albo muszę sfotografować także miejsce pracy sesja zdjęciowa może potrwać nawet kilka dni.

Dobra sesja zdjęciowa pozwala na pokazanie firmy od kuchni i skrócenie dystansu pomiędzy firmą, a Klientem oraz potencjalnymi pracownikami. Pomaga ocieplić wizerunek firmy, a także pokazać np. poczucie humoru danego zespołu, co może mieć bardzo duże znaczenie. Są branże, które mogą sobie pozwolić na większą dowolność i stworzyć sesję tematyczną np. pracownicy w roli bohaterów gwiezdnych wojen. To jest też świetna forma zintegrowania pracowników i pokazania ich bardzo różnego charakteru, bo każdy z nas jest inny, a w miejscach pracy jest miejsce dla wielu różnych jednostek.

Nikt z nas nie lubi zdjęć kupionych ze stoków, które powtarzają się w wielu innych miejscach, które nie pokazują prawdziwych realiów firmy. Dlatego jeśli planujemy posiadać wysoką pozycję na liście najchętniej wybieranych pracodawców, którzy latami pracują w danej firmie, warto zadbać o wizerunek firmy w sieci, a nie można tego zrobić bez dobrych zdjęć. Nie zwlekaj i umów się na sesje dla swojej firmy już dziś. 

Wskazówki dla działów HR i Marketing


  • pomyśl o sesji employer branding jak o evencie integrującym zespół, to fajna forma relaksu dla pracowników team buildingu, podczas której efekt końcowy będzie jeszcze lepszy
  • podczas sesji można przygotować również set zdjęć profilowych dla pracowników, które mogą posłużyć jako zunifikowane wizytówki na Social Media
  • warto wykorzystać dodatkowe rekwizyty do sesji, pomogą one pokazać charakter osoby bądź jego/jej pasję
  • współpraca z fotografem zaczyna się od konsultingu przed sesją, warto to wykorzystać do bardziej kreatywnego przygotowania sesji
  • sesja employer branding może być realizowana w różnych miejscach, nie zawsze w siedzibie firmy, może to być również przestrzeń publiczna bądź studio fotograficzne
  • oprócz fotografii pracowników, warto wykorzystać podczas sesji czas na wykonanie zdjęć detali, które uzupełnią podstawowy set, zdjęcia biura, czy nawet zdjęcia budynków wykorzystując fotografię lotniczą (przy pomocy drona)